Avşa Adası

Avşa Adası, Marmara Denizi’nin güneybatısında, Marmara Adaları’nda Balıkesir Belediyesi’ne bağlı bir tatil beldesidir. Marmara ilçe merkezine 11 kilometre, Balıkesir il merkezine 155 kilometre uzaklıktadır. Avşa Adası; Merkezde (Türkeli köyü) ve Yiğitler’de (Araplar köyü) 2 ayrı yerleşim biriminden oluşmaktadır.

Avşa adası nasıl bir yer?Avşa dört tarafı koylarla çevrili bir adadır.Merkezde Avşa ve Deniz Mahallesi ile Yiğitler Mahallesi olmak üzere toplam 3 ilçeden oluşmaktadır.Deniz Mahallesi; İskelenin sol tarafındaki alandır. Yiğitler köyünde Magiclubağ Şarap Fabrikası ile sınırıdır. Avşa semti, iskelenin sağ tarafında kalan alanı kapsamaktadır. Adanın kuzeyindeki Maviköy ve Çiftlik Mevkii’nde kendi yerleşimini oluşturmuştur.

Güneybatıda Manastır ve Beyazsaray şehri, Yiğitler Köyü; Şehir merkezine 5 dakika uzaklıktadır ve adanın doğu kesiminde yer alır. Avşa adasının kıyı şeridi 27.5 km, yüzölçümü 36 km, uzunluğu 9 km ve genişliği 4 km’dir. 2020 verilerine göre mevcut nüfus 3713’tür.Avşa Adası’nın yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı 18 ile 20 derece arasında olup, Erdek’e ulaşım ortalama 2 saat sürmektedir.

Avşa Adası, İstanbul’a en yakın tatil beldesidir. Avşa’da 1 adet sağlık ocağı bulunmakta olup, acil durumlarda deniz ambulansı ile 30 dakikada Erdek’e ulaşmak mümkündür. Adada 2 eczane var. Bölgenin güvenliği Jandarma Komutanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Avşa adasının su ihtiyacı Türkiye’de bir ilk olan deniz suyu arıtma tesisi ile karşılanmaktadır. 2021 yılında kapasitesi artırılan tesis sayesinde yüksek sezonda bile adada su sıkıntısı yaşanmıyor.

Avşa banka olarak PTT ile online işlem imkanı sunmaktadır. Posta ve Kargo İşlemleri Ada merkezinde bulunan ATM’ler de ATM ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.2 farklı mezarda adanın tarihi yapısı içinde varlığını korumaktadır. Avşa’da pazar Salı günleri kurulur. Yiğitler’de Pazartesi günleri daha az tezgah, meyve, sebze, temel bakkaliye ve sosyete pazarı ve giyim malzemeleri, manavlar ve iş yerleri, ada genelinde yaz ve kış da açık olan kapalı çarşıda.

Avşa’ya araçla gelmeyi planlayanlar için park sorunu tatil dönemini dışlamıyor.

Avşa Tatillerinde Ne Yapılır? İlk gelenler arasındasın. Avşa’da araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Şarap, zeytinyağı,
kastil sabunu, zeytin, kaşar peyniri, konserve peynir, üzerlerinde isim yazılı hediyelik eşyalar.Avşa’da bir lunapark yaz aylarında Deniz Mahallesi’nde açıktır.

AVŞA MILLERARD ADASI Avşa’nın Tarihi Avşa adı Bizans döneminden kalma Afissia-Afousia-Aosia adlarından gelmektedir.Yunan döneminde Pangia’da kullanılan adanın ilk adıdır. Bugün Türkçeye çevrilmiş ve Avşa adı kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar adı resmi olarak Türkeli Köyü olarak tescil edilmiştir. Adanın güneybatısındaki Manastır kasabasında, denizde Yunan döneminden kalma bir manastır ve mağara kalıntıları bulunmaktadır.

Avşa Adası Ekonomik Kaynakları Adanın yerli halkının ilk geçim kaynaklarından biri, adanın topraklarında yetiştirilen üzümlerden yapılan şarapçılıktır. Ada şaraplarıyla ünlüdür. 2 büyük (Bortaçina, Büyüklübağ) ve 2 butik şarap imalathanesi (Kardeşler, Adalı) bulunmaktadır. Adanın zeytinlerinden üretilen zeytinyağı da ünlüdür.Zamanla ada, ana gelir kaynağı olmaktan ziyade turizm alanında gelişmiştir.Denizde taş veya çakıl yoktur. Deniz kumdur. Sahildeki kum çok iyi. Ayağınıza yapışmaz ve çakıllar batmaz.

Avşa adasında gezilecek yerler Geldiğinizde Yiğitler, Altınkum, Karadut, Çınar, Kumtur, Manastır, Kadınları Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.Adaya kendi aracınızla gelmediyseniz bu koyları avşa’da merkezden kalkan minibüsler ile 30 plajdan birinde gezebilirsiniz. Ada genelinde hamaklar da gezilecek yerler arasında. Özel plajlar dışında şemsiye ve şemsiyelerin kiralanması belediye yetkilileri tarafından yapılmaktadır. Minibüs güzergahları aşağıdaki gibidir.Minibüs Gazisi; Yiğitler Plajında Çınar Minibüs, Yurdakul, Altınkum, Tavşanlı, Karadut; Maviköy minibüsü Kumbaşı, Beyazsaray, Kloster, Çınar ve Kumtur koylarına; Değirmenardı, Özkan Sitesi, Mavi Bay ve Çiftlik mevkiine yaz-kış seferler düzenler. En Avşa, Kordon’da nefis titiz midyeler, Meydan Kumru, Ortaköy Waffle ve Kumpir, Karadeniz Pide, Şıkır Şıkır Kokotek Kokoreç. Yemeksiz dönmeyin ve gofrette Roma’nın dondurmasını deneyin ve plajda kumda masalarda balıkların tadını çıkarın.avşa gece hayatı

Gece Hayatı Ülke çapında gece hayatıyla tanınan Avşa Adası’nda 3 gece kulübü, 2 canlı müzikli kafe, 2 türkü barı ve 4 gece kulübü eğlenceli yaz akşamlarının olmazsa olmazlarından. Bölgede barlar sokağında başka eğlence merkezleri de bulunmaktadır. İftira, Martı, Squadron, Cadde, Yaren Türkü Evi, Dance Beach Restaurant.
yazında Disco Arena ve Club Liatris’tenPopüler DJ’ler ve sanatçılar konserlerde hayranlarıyla buluşuyor Eğlence, Pub Street’te 2’ye kadar, geçen yıl çalışmalarına başlayan Mama Beach disko alanı ve Aspara Manastırı’nda 4’e kadar sürüyor; Adanın güneybatı kıyısındaki Manastır Koyu’nda gece barı olarak hizmet vermektedir.Eğlence kulüplerinden ayrılıp şehrin bitmeyen enerjisiyle hayatın devam ettiği şehir merkezindeki restoranlara gidebilir ve adanın ilk ışıklarında güneşin doğuşuna tanık olabilirsiniz.

Avşa Adası’nda konaklama fiyatları Uygun fiyatlı apart-misafirhaneleri, Avşa adasındaki mütevazı otelleri ve şehir merkezine dağılmış müstakil apart evleri ile uygun fiyatlı ve eğlenceli konaklama imkanı sunmaktadır.Avşa adasındaki plaj otelleri Kahvaltı otelleri deniz kenarında veya merkezde deniz kenarında butik otellerdir ve yarım pansiyon otellerin çoğu adaya 5 dakika uzaklıktaki Yiğitler köyündedir.Yiğitler’deki oteller de yüzme havuzlu olup çoğunlukla tercih edilmektedir. çocuklu veya muhafazakar manzaralı aileler tarafından Merkezde özellikle Barlar Sokağı yakınında bulunan Pansiyonlar gençlerin ilgisini çekiyor Avşa Adası Otelleri 5 Yıldızlı Her Şey Dahil Tatilde lüks arayanlar için dipnot Avşa adasında 4-5 yıldızlı, her şey dahil ve tam pansiyon otel bulunmamaktadır. Avşa adasında konaklama fiyatları; Haziran ve Eylül aylarında azalır. 2022 yaz Pansiyon konaklama fiyatları kişi başı 90 TL’den başlamaktadır.

Avşa adasındaki oteller Avşa adasındaki otel fiyatları 2022 yaz sezonunda Avşa adasında otel fiyatları konuma göre değişiklik göstermektedir. Haziran ve Eylül aylarında fiyatlar kişi başı 90 TL’den başlamaktadır. Bu fiyata sadece konaklama dahildir, kahvaltılı otel fiyatları 120 TL, yarım pansiyonlu otellerdir. 150 TL’den başlayan fiyatlarla en ucuzu. Temmuz ve Ağustos aylarında otel konaklaması 150 TL, kahvaltılı konaklama 200 TL, yarım pansiyon otelde kahvaltı ve akşam yemeği 250 TL’den başlıyor.Yaz aylarına denk gelen 15 Temmuz Demokrasi Günü, Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı için en az 15-20 gün önceden rezervasyon yapılması önerilir. Yaz. Avşa’da yüksek sezon 45-50 gün sürer ve Ağustos ayında sona erer. 20’sinden sonra fiyatlar düşüyor. Mayıs ayının ortasında başlayan tatil sezonu Eylül ayının sonuna kadar sürer.

Avşa Adası otel fiyatları 2022 Avşa popüler otellerinin Haziran ayı sezon açılış fiyatları aşağıdaki gibidir:

Afissia Garden Hotel: 400 TL ortalama

P.Bahar Aqua Resort : 350 TL

Nehir Deluxe Hotel : 350 TL (Kahvaltı dahil)

Şeref Motel Zeus Hotel

Cane Motel : 150 TL

Uludağ Apart Hotel: 200 TL (Konaklama)

Yüksel Motel

Konak Hotel 

Şeref Apart Hotel

Efe Suit Hote

Özcan Apart Hotel

Truva Apart Hotel : 150 TL

Ertol Apart Hotel

Avşa Adası Otel Rezervasyonları 0 vergi oranı ile ülke gündeminde yer alan Avşa Adası’nda özellikle tatillerde ve sezonda en fazla 15 gün olmak üzere 1 ay önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Otel işletmecileri tanıtımlarını sitemizde yaparak müşteri akışını kolaylaştırmaktadır.Kapıdan geçtiğinizde kalacak yer bulmak zor, temiz ve boş pansiyon veya otel bulmak riskli. “Avşa Adası Tatil Rehberi” ve en az 15 gün önceden rezervasyon yaptırınız.Avşa adasında şimdiden iyi tatiller dileriz.